Jak vybrat aku vrtačku

01.11.2014

V tomto článku vám ukážeme, podle čeho vybírat, na co si dát pozor nebo jaké jsou rozdíly mezi aku vrtačkou a aku šroubovákem.

Vrtačka je základ nářadí v dílně a ve většině případů první nářadí, které pořizujeme. Velkou nabídkou jejich různých nástavců a doplňků, které se dají do jejich sklíčidel upnout, nám v začátcích dokáží nahradit například brusku. Primárně se však používá k vrtání. Díky obousměrnému chodu, ji však lehce použijeme i jako šikovný šroubovák.

Vrtačka nebo šroubovák

Začneme tedy základním rozdělením, to je aku šroubovák a aku vrtačka. Rozdíl mezi nimi je v zásadě především v otáčkách a možnosti nastavení momentu.

Aku šroubovák, nemá u nastavení momentu utahování možnost vrtání. Což v praxi znamená, že pokud budete šroubovákem vrtat, je tu možnost, že vám hlava přeskočí. Překročením nastaveného momentu, který při vrtání šroubovákem bude nejspíš maximální.

Aku vrtačka naopak v nastavení momentu utahování možnost vrtání má. To znamená, že pokud si nastavíte hlavu na vrtání, nepřeskočí vám nikdy.

Ve zkratce tedy... Se všemi vrtačkami se dá šroubovat, ale ne se všemi šroubováky se dá vrtat (alespoň ne od určitého průměru).

Základem je akumulátor

Srdcem každé aku vrtačky i aku šroubováku je akumulátor. Jeho konstrukce, kapacita a napětí ovlivňuje výkon, a dobu práce bez nabíjení.

  • Čím vyšší kapacita – tím delší práce na jedno nabití
  • Čím vyšší napětí – tím výkonnější vrtačka / šroubovák

Jaké známe typy akumulátorů

  • Ni-Cd – větší odolnost proti hlubokému vybití, nižší kapacita
  • Ni-Mh – až dvojnásobná kapacita oproti Ni-Cd, rychlejší nabíjení, malé napětí
  • Li-ion – dlouhá životnost, vysoká hustota energie, vysoké napětí článku, minimální samovybíjející efekt a postrádá paměťový efekt. Jeho konstrukce umožňuje snadnou indikaci stavu nabití.

Jak zlepšit životnost Li-ion akumulátorů

  • Li-ion akumulátory jsou náchylné na horko. Takže je nenechávejte ve vysokých teplotách (např. v létě v kufru auta) O teplotním rozsahu akumulátoru, se vždy informujte v dodaném návodu, který je součástí balení.
  • Je dobré tento typ akumulátorů nevybíjet úplně. Pokud je akumulátor téměř vybitý, už s ním nepracujte. Pro jeho životnost je lepší, když jej vícekrát nabijete na půl, než-li jej nechat zcela vybít. Náš tip je, mít akumulátory dva, s jedním pracujete, druhý nabíjíte.

Příklep

Velmi vyhledávaným parametrem je také příklep. Pokud s vrtačkou plánujete vrtat do zdiva, je dobré zvolit model, který tuto vlastnost má.

Tvar, rukojeť

Pokud s aku vrtačkou budete pracovat často, zajisté také dbejte na její ergonomické vlastnosti. Konstrukce vrtačky by měla být vyvážená, aby práce s ní byla příjemná a aby se v ruce nepřeklápěla. Jistě oceníte i stabilitu při postavení na pracovní desku. Nikdo se nechce strachovat, jestli mu jeho pracovní nástroj za několik tisíc po odložení nespadne z ponku na zem. Dalším požadovaným faktorem je rukojeť. Vybírejte si tu, která vám padne přímo do vaší do ruky.

Doplňkové vybavení

Pokud budete mít vybráno podle parametrů a v nabídce budete mít více možností, rozhodnout se můžete i podle následujících drobností, které zpříjemní práci.

  • Pracovní led světlo
  • Poutko na ruku
  • Držák na pracovní bity

Vrtačku vždy vybírejte dle výkonových parametrů a práce, kterou s ní chcete vykonávat. Najděte si modely, které tomu odpovídají a vybírejte z nejlepšího poměru cena/výkon. Berte také v potaz nabídku dokoupení originálního příslušenství a možnosti servisu.